عضو کمیته علمی همایش ملی ساختمان تاکید کرد
حل مشکلات نیازمند نگاه علمی است

عضو کمیته علمی همایش ملی ساختمان علوم و تحقیقات اصفهان گفت: برای حل مشکلات باید نگاه علمی داشت تا با تکیه بر علم و دانش بتوانیم به مشکلات از راه صحیح غلبه کرده و آنها را رفع کنیم.

خبرگزاری فارس: حل مشکلات نیازمند نگاه علمی است

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سید غلامرضا اسلامی ظهر امروز در همایش ملی ساختمان و توسعه با اشاره به مباحث مختلفی که در ارتباط با نقش معماری اندیشه و آسیب شناسی مدل‌های توسعه وجود دارد، اظهار کرد: یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم این است که همه ما همواره با مشکلات روبه‌رو هستیم و درصدد حل مشکلات و برای رفع مسائل بوده نیازمند دریافت علم و دانش برای حل مشکلات هستیم.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های بالاتر و در قسمت‌های پژوهشی نقش مشکلات بزرگ و جدی‌تر هستند، ‌تصریح کرد: ادبیات خاصی در حوزه حل مشکل شناسی باید به وجود بیاید و تلاش این گفتمان باید در راستای ارائه راه حل برای رفع مشکلات باشد.

این دانشیار دانشگاه تهران افزود: برای حل مشکلات باید نگاه علمی داشت تا با تکیه بر علم و دانش بتوانیم به مشکلات از راه صحیح غلبه کرده و آنها را رفع کنیم.

وی با تاکید بر این جمله که ما شهرها را می‌سازیم و شهرها ما را می‌سازند، ادامه داد: و باید بدانیم چیزها و مسائل متفاوتی برای ساختن شهرهای ما وجود دارد.

اسلامی با تاکید بر اینکه علم سبب تعادل با محیط می‌شود، ادامه داد: البته مدل‌های طبیعی کافی نیستند و برخی از مدل‌ها بسیار قوی‌تر از مدل طبیعی هستند.

وی اضافه کرد: ما شهرسازان، ‌معماران و افرادی که در حوزه شهرسازی و یا حتی علوم انسانی فعالیت داریم به غیر از تدبیر و تعقل مباحثی مانند عشق، حس و حال خوشی و راحتی و آرامش روحی را نیز برای امور شهری و ساختمانی در نظر می‌گیریم.

عضو کمیته علمی همایش ملی ساختمان علوم و تحقیقات اصفهان اضافه کرد: افرادی که تنها به گذشته نگاه می‌کنند دفع مشکل می‌کنند و افرادی که به حال نگاه می‌کنند افرادی محسوب می‌شوند که از مشکل بیزاری کرده و درصدد رفع آن هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان،‌ محورهای همایش ملی ساختمان و توسعه دانشگاه علوم و تحقیقات اصفهان شامل عمران معماری و انعطاف‌پذیری، زیرساخت‌ها و توسعه مدل‌سازی و توسعه، ‌احیا و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی، ارزیابی توسعه در عمران و معماری، سازه‌های تولید، مدیریت ساخت و تکنولوژی ساخت، دیدگاه‌های نوین توسعه (پایدار، درون‌زا و غیره)، مدیریت بحران و مخاطرات طبیعی و توسعه، بافت فرسوده شهری، نوسازی و چالش‌ها تحولات تاریخی توسعه در عمران و معماری، عمران و معماری و ایجاد گستره توسعه و مقررات ملی، ‌استانداردها و ضوابط از محورهای برگزاری همایش ملی ساختمان و توسعه در واحد علوم و تحقیقات اصفهان است.